Abortai nemokamai: ar Lietuva pasirengusi istoriniam sprendimui?

Šiandien Lietuvos Seimas žengė svarbų žingsnį svarstydamas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektą, kuriuo siekiama įtvirtinti nėštumo nutraukimo (aborto) ir kontraceptinių priemonių prieinamumą bei finansavimą valstybės lėšomis.

Įstatymo projekto esmė

Projektą pateikė socialdemokratė Birutė Vėsaitė kartu su kitais parlamentarais. Įstatymo tikslas – perkelti esamą nėštumo nutraukimo tvarką iš sveikatos apsaugos ministro įsakymo į įstatymą, taip užtikrinant jos stabilumą ir apsaugą nuo politinių pokyčių. Pagal siūlomą tvarką, nėštumas galėtų būti nutrauktas iki 12 savaitės be medicininių indikacijų, o esant medicininėms ar socialinėms indikacijoms – iki 22 savaitės .

Be to, įstatymo projekte numatyta, kad nėštumo nutraukimo paslauga būtų teikiama nemokamai, kompensuojant išlaidas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Taip pat siūloma užtikrinti nemokamą kontraceptinių priemonių prieinamumą, ypač finansiškai sunkiau gyvenančioms moterims .

Politikų ir visuomenės reakcijos

Įstatymo projektas sulaukė įvairių reakcijų. Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad moters teisė į reprodukcinę sveikatą yra viena iš žmogaus teisių ir kad įstatymas yra svarbus žingsnis užtikrinant šias teises .

Tuo tarpu opozicijos atstovai išreiškė susirūpinimą dėl galimų moralinių ir finansinių pasekmių. Seimo narys Vytautas Sinica kritikavo siūlymą, teigdamas, kad tai yra radikalus žingsnis, kuris gali sukelti visuomenėje įtampą ir prieštaravimus .

Tarptautinis kontekstas

Lietuva šiuo metu leidžia nėštumo nutraukimą iki 12 savaitės be medicininių indikacijų, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės. Tai atitinka daugumos Europos Sąjungos šalių praktiką. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, Belgijoje ir Nyderlanduose kontraceptinės priemonės moterims yra nemokamos, o Latvijoje ir Estijoje jos yra iš dalies kompensuojamos .

Tolimesni žingsniai

Įstatymo projektas bus svarstomas Seimo Sveikatos reikalų ir Žmogaus teisių komitetuose. Planuojama, kad birželio 17 d. jis vėl bus pateiktas svarstymui Seimo plenariniame posėdyje .

Šis įstatymo projektas kelia svarbius klausimus apie moterų teises, sveikatos apsaugą ir valstybės vaidmenį užtikrinant reprodukcinę sveikatą. Diskusijos dėl jo tęsis, atspindėdamos skirtingas visuomenės nuomones ir vertybes.

Draugai: - Marketingo paslaugos - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Karščiausios naujienos - Ultragarsinis tyrimas - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai -  Padelio treniruotės - Pranešimai spaudai -