Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atliekama gimdos miomų embolizacija

Dar Lietuvoje mažai žinoma, nors pasaulyje jau per 30 metų atliekama, procedūra – gimdos miomų embolizacija gali būti atliekama ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

Širdies ir kraujagyslių centre dirbantis intervencinis radiologas Mantas Buitkus teigia, kad Šiaulių miesto ir jo regiono moterims, kurioms yra diagnozuota gimdos mioma ir jas vargina su ja susiję simptomai bei norėtų tokios procedūros, ji yra pasiekima ir atliekama intervencinių radiologų komandos, dirbančios Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.

„Pabendravus su į mus besikreipiančiomis moterimis dėl embolizacijos procedūros pastebima tendencija, kad moterys dažnai neišgirsta iš kitų specialistų informacijos apie šį alternatyvų, minimaliai invazyvų gydymo metodą ir dažnu atveju pačios atkakliai klausinėja ir reikalauja daugiau informacijos iš kitų specialistų.“, – teigia intervencinis radiologas.

Gimdos mioma – gerybinis navikas

Gimdos mioma – nepiktybinis navikas, dažniausiai išsivystantis gimdos raumeniniame sluoksnyje – miometriume. Tai viena iš dažniausių gerybinių ginekologinių ligų vaisingo amžiaus moterims.

Tikslus gimdos miomų atsiradimo mechanizmas nėra visiškai žinomas, tačiau manoma, kad jos susiję su moters lytinių hormonų (estrogeno ir progesterono) poveikiu.

Pasak gydytojo intervencinio radiologo M. Buitkaus, nemažai moterų (ypač 30-50 metų) net neįtaria, kad turi gimdos miomas tol, kol jos yra nustatomos atsitiktinai ginekologinio ištyrimo metu.

Daugelis gimdos miomų yra besimptomės, tačiau dažniausiai sukeliami ir moteris varginantys simptomai yra gausios, ilgos ir skausmingos menstruacijos, tarpmenstruaciniai kraujavimai, dubens spaudimo/sunkumo jausmas, jei mioma labai didelė – dažnas šlapinimasis ir/ar vidurių užkietėjimas dėl spaudimo į aplinkinius mažojo dubens organus.

Taip pat, priklausomai nuo miomos dydžio ir lokalizacijos,  ji gali būti nevaisingumo ar nėštumo komplikacijų priežastis.

Galima išskirti pagrindinius rizikos faktorius, kurie leidžia įtarti šią diagnozę: paveldimumas (jai motinos ar sesers gyvenimo istorijoje yra nustatytos gimdos miomos), ankstyva menstruacijų pradžia bei vėlyvesnis pirmasis nėštumas.

Įtarus šią patologiją, pirminis diagnostikos metodas yra  ultragarsinis tyrimas (echoskopija), kuris atliekamas per pilvo sieną ar transvaginaliai.

Vėliau, prieš planuojant tolimesnio gydymo taktiką, yra atliekamas dubens magnetinio rezonanso tyrimas, kurio pagalba yra tiksliai nustatomas miomos dydis, jos lokalizacija, santykis su aplinkiniais audiniais bei atliekama darinio diferenciacija nuo kitų susirgimų.

Gydymo metodai

Dažniausiai moterys pirmiausia kreipiasi pas gydytojus akušerius – ginekologus dėl anksčiau išvardintų simptomų. Atlikus apžiūrą bei diagnostinius tyrimus bei patvirtinus gimdos miomos diagnozę,  pacientei yra sudaromas individualizuotas gydymo planas.

Pasak gydytojo M. Buitkaus, šiuolaikinėje medicinos praktikoje yra trys pagrindiniai gydymo metodai. Pirmasis jų medikamentinis gydymas – hormonų terapija. Pacientei vartojant hormoninius preparatus yra sukeliamas į menopauzę panašus poveikis tam, kad pristabdytų miomos augimą, tačiau mioma niekur nedingsta, o tik yra prislopinama.

Nutraukus medikamentų vartojimą, su gimdos mioma susiję simptomai dažnu atveju vėl atsinaujina. Antrasis metodas, ginekologų vadinamas „auksiniu standartu“,  tai chirurginė intervencija, kuri, priklausomai nuo miomos lokalizacijos ir dydžio, gali būti minimaliai invazyvi – miomektomija – kuomet selektyviai išoperuojama tik mioma iš gimdos, ar radikali operacija histerektomija, kurios metu pašalinama visa gimda kartu su mioma.

Trečiasis metodas – gimdos arterijų embolizacija.

“Šios minimaliai invazyvios procedūros metu per mažą, apie 2 milimetrų pločio, skylutę kirkšnies srityje, punktavus arteriją specialiu pravedėjų ir nukreipiančiųjų kateterių pagalba nukeliaujame į gimdą maitinančias arterijas ir jas selektyviai embolizuojame – užkemšame arterijų spindį specialiomis priemonėmis, kurios sustabdo kraujo tėkmę į gimdą, bei tuo pačiu ir į pačią miomą“, – apibūdina gydytojas M. Buitkus. Po šios operacijos gimdos mioma, negaudama arterinės kraujotakos, sunyksta, o kartu su ja dingsta ir moteris varginę simptomai.

Pacientės neinformuojamos

„Kodėl to nedarome?” – klausia gydytojas intervencinis radiologas ir pats atsako: -„ Neatsiunčiamos pacientės mūsų konsultacijai dėl gimdos arterijų embolizacijos galimybių, nes jas iki šiol pagrinde gydo akušeriai ginekologai anksčiau išvardintais pirmaisiais dvejais gydymo metodais, kartais taikydami net ir radikalų gydymą“.

Anot gydytojo M. Buitkaus, gimdos miomų embolizacija – minimaliai invazyvus, turintis gerus klinikinius rezultatus bei minimalią komplikacijų riziką gydymo metodas, kurio potencialas dažnai lieka neišnaudotas dėl moterų neinformuotumo. Todėl apmaudu, kad pacientės dažnu atveju nėra informuojamos ir nežino apie šį gydymo metodą.

Po šios operacijos ženkliai sumažėja ar net visai išnyksta kraujavimas, radikaliai gerėja moters gyvenimo kokybė. Pasirinkus šį gydymo metodą moteris gauna neįkainuojamą privalumą  – yra išsaugoma gimda – „antroji moters širdis“.

Vienintelis nemalonumas, kuris pasireiškia moterims po šios procedūros  – iki kelių parų varginantis skausmas, atsiradęs sukėlus gimdoje išemiją. Bet tai, pasak gydytojo M. Buitkaus, koreguojama įvairiais nuskausminamųjų ir kitų medikamentų deriniais ūmiuoju periodu, o vėliau (pirmąją savaitę esant poreikiui) nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.

Gimdos miomos embolizacija, jei ir būtų nesėkminga, ją galima kartoti arba pabandyti kitą gydymo metodą. Tačiau po radikalios histerektomijos – gimdos pašalinimo operacijos, kelio atgal nėra.

Po gimdos miomos embolizacijos pacientės gana greitai grįžta namo, atsistatymo periodas yra labai trumpas ir moterys greitai gali grįžti į visavertį gyvenimą. Todėl, pasak mediko, labai svarbu, kad moterys žinotų apie šį dažnai nepaminimą gydymo metodą  ir pasirinktų pagal jų individualų klinikinį atvejį joms labiausiai priimtiną gydymo variantą.

• Zita Katkienė, viešųjų ryšių specialistė

• Publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Naujieną paskelbė „Respublikinė Šiaulių ligoninė“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale www.miestonaujienos.lt.

Nuoroda į informacijos šaltinį

Draugai: - Marketingo paslaugos - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Karščiausios naujienos - Ultragarsinis tyrimas - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai -  Padelio treniruotės - Pranešimai spaudai -