2026 m. birželio 25 d. pranešimas žiniasklaidai
Ketvirtadienį Seimas svarstys siūlomus Miškų įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama tobulinti galiojančią tvarką. Pagal dabartinę tvarką, dalį už parduotą medieną gautų lėšų, skirtų sunkiasvorės technikos sugadintiems keliams taisyti, gali gauti tik tos savivaldybės, kurių miškingumas viršija 50 proc. teritorijos.
„Visų savivaldybių teritorijoje yra miškų, kurie yra eksploatuojami, mediena kertama ir išvežama, o keliai gadinami nepriklausomai nuo to, koks bendras savivaldybės miškingumas. Pagal dabar galiojančią tvarką kompensaciją, kuri būtų skirta sugadintiems keliams atkurti, gali gauti tik 7 savivaldybės iš 60 esančių, tokia praktika nėra teisinga“, – teigia Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovas Tomas Tomilinas.
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką valstybinių miškų valdytojams numatomi privalomieji 15 proc. atskaitymai, o privačių miškų valdytojams – 5 proc. atskaitymai nuo pajamų, gautų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą mišką. Didžioji dalis taip surenkamų lėšų patenka į valstybės biudžetą, tačiau 15 proc. paskirstoma savivaldybėms, jeigu jų miškingumas viršija 50 proc. teritorijos.
„Man atrodo, savivaldybėms šis pakeitimas tikrai labai svarbus. Lietuva kol kas negali pasigirti puikiais keliais, o savivaldybėms nuolat trūksta lėšų, kurios padėtų šią situaciją keisti iš esmės. Visiškai logiška būtų kompensaciją skirti tai savivaldybei, kurios keliais važinėja miškovežiai. Jeigu savivaldybės miškingumas mažesnis, tai ir kirtimų vyksta mažiau, tokiu atveju priklausys mažesnė kompensacija, proporcinga keliams padarytai žalai“, – sako T.Tomilinas.
Anot parlamentaro, naujoji tvarka leis teisingiau paskirstyti surenkamas lėšas ir užtikrinti visoms savivaldybėms galimybę pagerinti kelių būklę.
Pranešimą paskelbė: Agnė Radžiūtė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija.
