Spektaklį „Getas“ žiūrėjo veikėjo Genso provaikaitis

Vasario 22 d. spektaklio „Getas“, sukurto pagal J. Sobol pjesę ir dokumentinę, archyvinę bei memuarinę medžiagą, žiūrovų tarpe buvo ir Vilniaus geto žydų policijos viršininko Jakovo Genso provaikaitis Alexanderis Phibbsas.

JAV gyvenantis Alexanderis šiuo metu lankosi Lietuvoje ir renka medžiagą apie savo šeimą. Spektaklis darniai papildė sukauptos informacijos grandinę. Į teatrą jis atvyko su savo mergina Deimante Tamašauskaite, vertėja, gide ir istorike Regina Kopilevič ir tolima pussesere Alisa Miller, kuri Vilniaus universitete doktorantūroje studijuoja istoriją ir rašo disertaciją ,,(Ne)ginkluotoji kova: aktyvistinių sprendimų ir elgsenų tipai Vilniaus ir Kauno getuose (1941–1943/1944)”.

Alexanderis susisiekė su režisieriumi Gintaru Varnu ir teatru, išreikšdamas norą susitikti su spektaklio kūrybine komanda. Šis noras virto realybe – Alexanderis scenoje galėjo ne tik paspausti kūrėjams rankas, bet ir pasidalinti spektaklio įspūdžiais. Prieš tai jis buvo matęs pjesę apie getą Niujorke, bet įspūdis Kaune buvo stipresnis.

„Visi personažai buvo labai įtaigūs, nepakartojami ir labai sujaudino, kad originali drama buvo papildyta dokumentine medžiaga. Akivaizdu, kad įdėta daug pastangų į Vilniaus geto, Holokausto Lietuvoje ir ypač mano prosenelio Jakovo Genso istorijos tyrinėjimą. Jūsų pridėtos scenos ir monologai buvo neįtikėtinai jaudinantys ir papildė Vilniaus geto istoriją reikalingomis detalėmis bei kontekstu. Į pjesę, parašytą prieš daugiau nei 40 metų, įtraukti istorinius įvykius ir informaciją, išlaikant originalios siužetinės linijos vientisumą ir sklandumą, nėra paprasta užduotis. Tai padaryti pavyko puikiai. Dėkoju labai už nuostabų kūrinį ir papasakotą tokią svarbią istoriją,“ – sakė  A. Phibbsas.

Visi spektaklyje vaidinantys pagrindiniai personažai turi realius prototipus – tuo metu gete gyvenusius žmones. Tragiško likimo geto viršininko asmenybė susilaukė nevienareikšmiškų vertinimų – jis stengėsi išsaugoti kuo daugiau geto gyventojų gyvybių, tuo pačiu jam ne savo valia teko dalyvauti hitlerininkų vykdomose akcijose.

Jakovas Gensas mirė 1943 metų rugsėjo 14 dieną – buvo iškviestas į gestapą ir nušautas. Jo žmonai Elvyrai Budreikaitei ir dukrai Adai pavyko išvengti susidorojimo ir palikti Lietuvą.

 

 

• Publikacija dalinasi Lietuvos regionų naujienų portalas „Miesto naujienos“. Naujieną paskelbė „Nacionalinis Kauno dramos teatras“. Daugiau sau ir savo miestui aktualių naujienų rasite portale www.miestonaujienos.lt.

Nuoroda į informacijos šaltinį

Draugai: - Marketingo paslaugos - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Karščiausios naujienos - Ultragarsinis tyrimas - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai -  Padelio treniruotės - Pranešimai spaudai -