2026 m. birželio 23 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimas pradėjo svarstyti Elektros energetikos įstatymo pakeitimus, kuriais siekiama įteisinti elektros energijos dalijimosi modelį, galimybę turėti kelis elektros tiekėjus viename objekte ir greitesnį nepriklausomo tiekėjo pakeitimą, taip stiprinant vartotojų apsaugą ir skatinant jų aktyvesnį dalyvavimą rinkoje.
Vienas iš siūlomų pokyčių – galimybė vartotojams viename objekte sudaryti kelias elektros energijos tiekimo sutartis su skirtingais tiekėjais, jei techninės galimybės leidžia ir įrengtas papildomas išmanusis apskaitos prietaisas. Toks modelis leistų skirtingoms reikmėms pasirinkti įvairius tiekimo planus (pvz., biržos kainos planą elektromobilio įkrovimui ir fiksuotos kainos planą šildymui), o tai, kaip pristatymo metu minėjo laikinasis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, turėtų būti ypač naudinga didesnius elektros energijos kiekius suvartojantiems vartotojams, ypač verslui.
Įstatymo pataisomis siūloma įtvirtinti elektros energijos dalijimosi modelį, leidžiantį gaminantiems ir aktyviesiems vartotojams dalytis elektros energija su kitu aktyviojo vartotojo objektu. Tai plėtoja esamą principą, pagal kurį gaminantis vartotojas gali priskirti dalį savo elektrinės energijos jam priklausantiems objektams, tačiau pagal naują modelį dalis energijos galėtų būti priskiriama ir kito asmens objektui, neišnykstanti gaminančio vartotojo statuso ir dvipusės apskaitos sąlygų.
Pakeitimais taip pat siekiama, kad gyventojai, kurių objekte įrengtas išmanusis elektros apskaitos prietaisas, galėtų pakeisti nepriklausomą elektros tiekėją vos per 2 darbo dienas vietoj dabartinio mėnesio. Pasak Ž. Vaičiūno, tai paskatintų konkurenciją tarp tiekėjų ir leistų vartotojams greičiau reaguoti į palankesnius rinkos pasiūlymus ar besikeičiančias sąlygas, pavyzdžiui, greičiau pereiti nuo biržos kainos plano prie fiksuotos kainos sutarties ar atvirkščiai, kas tapo aktualu ir šios žiemos laikotarpiu.
Projektui Nr. XVP-1672 po pateikimo pritarė 92 Seimo nariai, 2 susilaikė. Jį toliau svarstys Seimo Energetikos ir darnios plėtros komitetas, o prie svarstymo planuojama grįžti rudens sesijoje.
