Akušerės iš Belgijos džiaugiasi galimybe paliesti ką tik gimusį naujagimį

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriuje trijų mėnesių praktikai atvyko būsimosios akušerės iš Belgijos Vives universiteto.

Paskutinius metus akušeriją studijuojančios būsimosios akušerės pagal studentų mainų programą Erasmus+ (ES rėmimo (studijų finansavimo, akademinio mobilumo) programa).

Jų, kaip ir daugelio kitų studentų, praktiką atliekančių Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, tikslas – susipažinti su sveikatos priežiūros skirtumais ir panašumais ES šalyse bei įgyti akušerinės patirties, prižiūrint nėščiąsias, gimdyves ir jų naujagimius.

Naujos patirtys

Būsimosios akušerės Amber Dekyvere ir Linde Avent pagal savo studijų programą atvyko praktikuotis klinikos Gimdymo skyriuje, tačiau merginas domina darbas ir kituose skyriuose, tad jos stebi medikų darbą Akušerijos, Ginekologijos, Nėštumo patologijos skyriuose. Labiausiai Belgijos studentes domina komandinis darbas, kuris yra labai svarbus šioje srityje.

Daugiausiai patirties ir emocijų būsimosios akušerės patiria Gimdymo skyriuje.

„Belgijoje gimdymą priima tik gydytojas akušeris-ginekologas, o akušeriai tik padeda gydytojui ir gimdyvei, todėl buvo labai nuostabu, kad čia naujagimį priima akušeriai“, – nauja patirtimi dalinasi Amber Dekyvere ir džiaugiasi labai įspūdinga patirtimi, pačiai paliesti ką tik gimusį naujagimį.

Todėl abi merginos dėkingos, kad akušeriai leidžia joms ne tik stebėti gimdymą, bet ir maksimaliai padėti medikams ir gimdyvėms.

Kalbintos akušerijos studentės ne tik padeda gimdymų metu, bet ir cezario pjūvio operacijose. Merginos sako, kad didelio  ginekologų darbo skirtumo operacinėje jos nepastebi, operacijų kiekiai tarp Lietuvos ir Belgijos taip pat panašūs.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Ginekologijos skyriuje trijų mėnesių praktikai atvykusios būsimosios akušerės ir Belgijos Vives universiteto Amber Dekyvere ir Linde Avent vertina medikų kasdienį paslaugumą, geranoriškumą, pastangas padėti, kai jos būna šalia, norėdamos išmokti, sužinoti. (Zitos Katkienės nuotr.)

Vertina medikų pastangas

Jaunos merginos labai vertina medikų kasdienį paslaugumą, geranoriškumą, pastangas padėti, kai jos būna šalia, norėdamos išmokti, sužinoti.

„Mums leidžiama įgyti daug profesinės patirties, todėl jaučiamės tapusios šios darnios komandos dalimi“, – sako Linde Avet, įsitikinusi, kad ir kitiems studentams, dalyvaujantiems Erasmus+ programoje, rekomenduos į praktiką atvykti būtent čia, kur teko patirti emocijų antplūdį, kai pirmąkart savarankiškai priėmė naujagimį.

Didžiausias sunkumas, kurį tenka įveikti praktiką Respublikinėje Šiaulių ligoninėje atliekančioms studentėms iš Belgijos – kalbos barjeras. Merginos tam ruošėsi, tad, prireikus, naudojasi telefonuose įrašytomis balso vertimo programėlėmis.

Bendrauti su vyresniaisiais padeda kolegos, kurie anglų kalbą moka puikiai. Būsimosios akušerės pastebi, kad ir gimdyvės, kurios dažniausiai yra jaunos mamos, puikiai kalba angliškai ir bendravimo problemų neiškyla.

Laisvalaikiu Amber ir Linde mėgsta pasivaikščioti po Šiaulius, neretai užsuka ir į didžiuosius prekybos centrus. Tačiau labiausiai patinka pasivaikščiojimai prie Talkšos ežero esančiu pėsčiųjų taku.

Patinka ir lietuviška virtuvė. Jau teko ragauti ir cepelinų, ir bulvinių blynų, kurie abiems patiko.

Didžiulę tarptautinę patirtį sukaupusi akušerė, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus patarėja, Lietuvos akušerių sąjungos viceprezidentė, Vytauto Didžiojo universiteto mokslo darbuotoja ir doktorantė Alina Liepinaitienė vien per praėjusius metus per pusšimtį studentų iš įvairių pasaulio šalių prikvietė į Respublikinę Šiaulių ligoninę atlikti praktikos. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Tikslas – būti matomais

Šiuo metu Akušerijos skyriuje praktiką pirmą savaitę  atlieka ir septynios studentės iš Graikijos bei viena studentė iš Makedonijos. Merginos mielai bendrauja tarpusavyje, dalinasi ne tik šioje ligoninėje įgyjama patirtimi, bet ir sukauptomis žiniomis ir įgūdžiais, įgytais studijuojant akušeriją savo šalyse.

Visoje ligoninėje pagal Erasmus+ mainų programą šiuo metu praktiką atlieka studentų iš Graikijos, Ispanijos, Indijos, Švedijos ir Makedonijos. Šie studentų mainai vyksta Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus patarėjos Alinos Liepinaitienės rūpesčiu, kurios dėka ligoninė praktikos ieškantiems studentams pristatoma pasauliniu mastu.

„Šios studentės, ir visi kiti užsienio studentai (išskyrus iš Indijos), atvyksta į ligoninę dėl iniciatyvos dirbant ir bendraujant su užsienio kolegomis. Įvairiose pasaulio šalyse turiu labai daug kolegų, su kuriais palaikome ne tik šiltus santykius, bet ir bendradarbiaujame mokslo populiarinimo, tarptautiškumo klausimais“, – dalinasi A. Liepinaitienė bendrystės patirtimi, kurios dėka ir  Amber su Linde atvyko į Šiaulius.

Belgijos ligoninės akušerė Nele Vandeputte kartu su A. Liepinaitiene  būdamos draugės ir kolegės, vienos tarptautinės konferencijos metu ir aptarė studentų galimybę atvykti į Respublikinę Šiaulių ligoninę praktikai. Ir po 3 mėnesių šios studentės jau yra ligoninėje.

Direktorius patarėja A. Liepinaitienė ne tik kviečia studentus atvykti į ligoninę praktikai, bet ir pati yra pasaulinio projekto „Imagine Global“ koordinatorė Lietuvoje. Šiame projekte yra daugiau nei 60 užsienio partnerių institucijų, kurių atstovai vykdo mokslinius tyrimus, skirtus gerinti akušerinę ir slaugos priežiūrą visame pasaulyje.

Patirtis tarptautinė

„Mano funkcijos yra pritraukti kuo daugiau užsienio partnerių ir jų studentų į mūsų ligoninę ir siekti, kad būtume matomi ir girdimi ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu, o mokslas būtų vystomas ne tik mažame mūsų ratelyje, bet ir didesniame, pasauliniame rate“, – didžiule tarptautine patirtimi dalinasi akušerė, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus patarėja, Lietuvos akušerių sąjungos viceprezidentė, Vytauto Didžiojo universiteto mokslo darbuotoja ir doktorantė Alina Liepinaitienė, vien per praėjusius metus per pusšimtį studentų iš įvairių pasaulio šalių prikvietusi į Respublikinę Šiaulių ligoninę.

Nuo vienos savaitės iki penkių mėnesių ligoninėje praktikas atliko studentų būsimųjų bendrosios praktikos slaugytojų iš Prancūzijos, Belgijos, Latvijos, Švedijos, Turkijos, Albanijos, Ispanijos ir 19 studentų iš Indijos. Taip pat 18 studentų atliko akušerijos praktiką. Ligoninėje mokėsi Graikijos, Makedonijos ir Belgijos šalių būsimieji akušeriai.

Šiuo metu į pasaulinio projekto „Imagine Global“ koordinatorę Aliną Liepinaitienę jau kreipėsi 2025 metais praktiką atlikti ketinantys 17 būsimųjų akušerių iš Graikijos, Belgijos, Portugalijos ir Norvegijos, 22 bendrosios praktikos studentai iš skirtingų šalių, atkeliavo keletas užklausų iš farmakotechnikų (Italija ir Ispanija), bei kineziterapeutų ir ergoterapeutų.

Dar tvarkomi formalumai, įvairūs dokumentai ir viliamasi, kad dauguma jaunų žmonių įgyvendins savo siekį pamatyti kitų šalių sveikatos priežiūros situaciją, jų panašumus ir skirtumus, bei pasidalinti savo patirtimi.

• Zita Katkienė, viešųjų ryšių specialistė

Nuoroda į informacijos šaltinį

Draugai: - Marketingo paslaugos - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Karščiausios naujienos - Ultragarsinis tyrimas - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai -  Padelio treniruotės - Pranešimai spaudai -