Lietuvoje socialiniai tinklai jau seniai tapo ne tik bendravimo priemone, bet ir scenomis, kuriose žmonės ieško dėmesio, uždarbio ar tiesiog išsiliejimo. Tačiau per pastaruosius metus išryškėjo naujas, itin kontraversiškas fenomenas – lietuviškasis TikTok. Šioje platformoje kasdien matome ne tik juokingus šokius ar receptų vaizdo įrašus, bet ir tai, kas kelia rimtų klausimų apie viešąją tvarką, moralę bei vaikų saugumą internete.
Tamsioji transliacijų pusė
TikTok platforma visame pasaulyje garsėja tuo, kad leidžia greitai pasiekti auditoriją. Tačiau Lietuvoje ji vis dažniau virsta laukinių vakarų scena – be kontrolės, be taisyklių ir dažnai be atsakomybės. Gyvos transliacijos, kurios turėtų būti pramoginės ar informatyvios, neretai pavirsta į agresijos, alkoholio, narkotikų vartojimo ir net nusikaltimų eterį.
Ką reiškia stebėti, kaip žmogus tiesioginės transliacijos metu sumuša kitą? Arba kaip laužomi baldai, mėtomos televizoriaus dėžės pro balkoną, o veiksmas vyksta, tarsi tai būtų spektaklis? Tokie atvejai jau nebe šokiruoja, jie tampa „trendy“ – ir čia slypi pavojus.
Nuo šokio prie šoko: kai turinys praranda ribas
Nors TikTok siūlo daug naudingų ir įkvepiančių turinio formų, lietuviškoje šios platformos pusėje dominuoja kita tendencija – savidestrukcija, chaosas ir sąmoningas provokavimas. Ypatingai gyvų transliacijų metu, kai žmonės tiesiog „gyvena prieš kamerą“, išryškėja visos problemos: priklausomybės, smurtas, emocinis nestabilumas.
Kai kurie vartotojai nevengia naudoti ir psichiką veikiančių medžiagų. Narkotikų ar alkoholio poveikis tampa ne tik individualia problema, bet ir visuomeniniu reiškiniu, kai tai transliuojama masėms – įskaitant ir nepilnamečius.
Elgetavimas 2.0: kai pagalbos prašymas tampa šantažu
Vis dažniau lietuviškame TikTok’e pasirodo elgetaujantys veikėjai – tiesiogine prasme prašantys pinigų per gyvas transliacijas. Jie pateikia tai kaip „paramą“, „dovanėles“, tačiau iš esmės tai tampa skaitmenine išmaldos forma.
Už paaukotus pinigus žadama „padaryti šou“, nueiti gerti, susimokėti už nuomą ar net „išsikepti kepsnį“. Jei nebus surinkta tam tikra suma – šou nebus. Šis emocinis šantažas kai kada tampa žaidimu, kurio taisykles diktuoja turinio kūrėjas, o žiūrovai, iš pradžių linksmai stebėję procesą, vėliau tampa jo finansiniais įkaitais.
Kai kūnas tampa valiuta
Nors Lietuvoje pornografijos platinimas ir prostitucija yra draudžiami įstatymų, kai kurios merginos išnaudoja TikTok’ą kaip platformą, per kurią siekia susirasti prenumeratorius „OnlyFans“ paskyroms. Skelbimai apie tai, kad „jei surinksiu X sekėjų – įkelsiu savo šikną“, tampa įprasta kalba tarp kai kurių vartotojų.
Čia įžengiama į itin slidžią teritoriją – iš vienos pusės, tai „asmeninis pasirinkimas“, iš kitos – tai akivaizdus įstatymų pažeidimas bei neigiamas poveikis jauniems žiūrovams, kurie šias praktikas gali pradėti laikyti normalumu.
Loterijos, kurių niekas nekontroliuoja
Kai kurie naudotojai savo sekėjams siūlo laimėti prizų, sukti „laimės ratą“, dalyvauti netikrose loterijose. Dažnai prizai – automobiliai, pinigai ar dovanos – yra tik priemonės pritraukti daugiau peržiūrų ir dovanų.
Tokios veiklos legalumas abejotinas. Nėra aišku, ar tikrai įvykdomi pažadai, ar tai tiesiog manipuliacija, paremta psichologiniu spaudimu ir finansiniu išnaudojimu.
Tikros grėsmės, nebe tik juokai
Vienas iš baisiausių aspektų – realūs nusikaltimai, transliuojami gyvai. Buvo atvejų, kai žmonės save žalodavo, grasindavo nusižudyti ar net smurtaudavo prieš kitus. Vienas iš pastarųjų atvejų – vyras, kuris per gyvą transliaciją mirtinai sumušė draugą ir toliau transliavo, lyg tai būtų dalis šou.
Tokie epizodai ne tik traumuoja žiūrovus, bet ir parodo, kaip toli gali nueiti žmogus, kai nėra nei vidinės atsakomybės, nei išorinės kontrolės.
Vaikų linija – „prikolų“ taikinys
Yra žinomas atvejis, kai vienas veikėjas skambino į vaikų liniją tik tam, kad „užimtų eterį“ ir pasijuoktų. Tuo metu kitas vaikas galėjo tikrai ieškoti pagalbos, tačiau linija buvo užimta dėl „bajerio“.
Tai – viena iš grėsmingiausių šio reiškinio formų. Kai pagalbos infrastruktūra tampa pajuokos objektu, visuomenė rizikuoja prarasti empatiją ir solidarumą.
Politinis cinizmas ir neapykanta valstybei
Dalis veikėjų ne tik dalijasi asmeniniais nusiskundimais, bet ir ragina „daryti tvarką Seime“, kalba apie ginkluotus išpuolius, reiškia neapykantą pabėgėliams ir valstybės institucijoms. Šios radikalios nuotaikos nėra pavieniai atvejai – jos tampa vis dažnesniu diskurso elementu.
Nors socialiniai tinklai turėtų skatinti pilietinį aktyvumą, čia matome kitą pusę – cinizmo, neapykantos ir pavojingų fantazijų platformą.
Kas toliau?
Dabartinė situacija atskleidžia, kad šiuolaikinė visuomenė susiduria su visiškai naujomis problemomis. TikTok – tai ne tik pramogų šaltinis, bet ir veidrodis, kuriame matome dalies visuomenės skurdą, psichinę būklę, vertybių krizę.
Problema ta, kad žiūrovai ne tik toleruoja tokį turinį, bet ir jį aktyviai remia. Jie siunčia dovanėles, palaiko žalingą elgesį, skatina konfliktus, prisideda prie „žaidimo“, kuriame galiausiai pralaimi visi.
Ar verta tai ignoruoti?
Klausimas, kurį turime sau užduoti – ar visa tai priimtina? Ar normalu, kad viešai transliuojami smurtiniai, savižudiški, elgetaujantys ar seksualizuoti vaizdai pasiekia vaikus? Ar tikrai laisvė reiškia visišką betvarkę?
Galbūt atėjo metas pradėti kalbėtis apie turinio reguliavimą. Ne cenzūros būdu, o per švietimą, atsakomybę ir bendruomenės spaudimą. Kitaip rizikuojame, kad skaitmeninė erdvė virs nebe galimybių, o degradacijos teritorija.